українськарусскийСвобода! Справедливiсть! Солiдарнiсть!
Соцiал-демократична партiя України (об`єднана)
контакти | карта сайту | про проект
Конкурс: Мільйон червоних троянд
Вибори завершилися – хай живуть вибори?

08.10.07 12:53
Прес-служба, "Наша газета "

Вибори завершилися – хай живуть вибори?
Багато політологів жартують, що Україну вразила небезпечна хвороба – вибороманія. Як би там не було, черговий її "напад" закінчився, настав час оцінити стан "хворого".
Згідно з рішенням ХХІ з'їзду СДПУ(О) наша партія в останніх виборах участі не брала, визнавши їх неконституційними. І ми сьогодні можемо по праву узяти на себе роль так званого незалежного експерта та об'єктивно оцінити ситуацію, поглянути з боку на те, що відбувалося в державі за останні місяці.
Про бачення виборчої кампанії в цілому, про попередні підсумки виборів та багато іншого - "Наша газета " мала розмову з Головою СДПУ(О) Юрієм Загороднім.

- Юрію Івановичу, як ви оцінюєте попередні результати позачергових виборів?

- Передусім хочу сказати, що результати виборів були прогнозованими. Давайте трохи заглибимося в суть всього, що відбувалося. Кому потрібні були ці вибори? Хто їх домагався? Відповідь лежить на поверхні - серед головних учасників цієї виборчої кампанії найзацікавленішою особою була лідерка БЮТу Юлія Тимошенко. І саме вона домагалася цих дострокових виборів, змусивши президента Ющенка підписати нелегітимні укази про розпуск Верховної Ради (Про це "НГ " писала в попередньому номері газети (№39). – Ред.). Адже із законодавчого погляду підстав для перевиборів не було. Але вищеназвані політики керувалися не юридичними нормами, а лише політичною доцільністю, головне завдання якої – перехопити владу за будь-яку ціну. Такий був головний мотив цих виборів.
Тому, поставивши перед собою мету повернутися у владу, Тимошенко краще за всіх учасників перегонів підготувалася до цієї виборчої кампанії. Доки багато хто ще навіть не вірив у те, що вибори відбудуться, вона готувалася методично та цілеспрямовано. І якщо детальніше охарактеризувати хід виборчої кампанії, то можна побачити реальні тому підтвердження.
Що було, наприклад у "Нашої України"? – кидалися з одного боку в інший: як йти? самостійно? створювати блок? із ким створювати ? заганяти всі праві сили? або не все? Нарешті знайшли варіант – блокувалися з "Народною самообороною" та висунули лідером Луценка. Номінально. На справді ж (і все це було шите білими нитками) лідером блоку НУНС на виборах був президент України Віктор Ющенко - гарант Конституції. Порушуючи Конституцію, порушуючи присягу, в якій чітко сказано: президент України виконує свої обов'язки на користь УСІХ СПІВВІТЧИЗНИКІВ, тобто всіх громадян своєї країни, і це означає, що він не має права віддавати комусь перевагу. Але він взяв найактивнішу участь у виборах на боці конкретної політичної сили. Але в результаті – ця політична сила не збільшила свій результат на виборах. Що показало рейтинг не лише НУНС, а й рейтинг президента країни. Загалом, кампанія блоку НУНС була ефектною, але не ефективною.
Зовсім інша справа - виборча кампанія Тимошенко. Вона провела її напористо. Поставивши перед собою конкретну мету, лідерка йшла до неї усіма можливими шляхами. І саме її, повторюся, заздалегідь підготовлена кампанія відрізнялася використанням нових технологій. Ці технології мають свою назву – НЛП (нейролінгвістичне програмування. – Ред.). Умовно кажучи, це технології, які впливають на підсвідомість людей. Цими технологіями володіють передові розвідки світу. Саме тому в її політичній рекламі була присутня провидиця Ванга, Нострадамус, білий одяг, маніпулювання з горезвісним червоним серцем на екрані... Простіше кажучи, є в цьому щось від сеансів Кашпіровського. За рахунок таких політтехнологій Тимошенко домоглася перемоги. І їй зовсім не цікаво, що для багатьох це зомбування потім може обернутися не просто гірким розчаруванням, але і психологічним розладом, хворобою. Вона домоглася свого приголомшуючого результату, а якою ціною – для неї вже не важливо...
Якщо порівнювати виборчу кампанію НУНСу та БЮТу, підсумок таки: і де-факто, і де-юре Юлія Тимошенко сьогодні є лідером помаранчевих сил. А гарант показав, що він не лише не є реальним політичним лідером України, а й навіть не є лідером тих сил, які зробили його президентом країни. Враховуючи це, можна зробити ще один висновок: політична ера Ющенка закінчується. І всі преференції з боку БЮТу в бік президента щодо внесення змін до Конституції та повернення президентських повноважень, які були до 1 січня 2006 року, - це не повернення повноважень президентові Ющенку, а майбутньому президентові - Тимошенко.

- А як ви розцінюєте результати основного "антипомаранчевого табору" - Партії регіонів?

- На мою думку, виборча кампанія ПР була нудною, безсистемною та невиразною. Ми не побачили нічого нового, було лише використання старого багажу 2004-2006 рр. Технологічно тактика відповідей на ходи супротивника виявилася неефективною – "регіонали" весь час на крок відставали від конкурентів. Чому так відбулося? Потрібно запитати в самої Партії регіонів. Можливо, їх підвела самовпевненість... Але народна мудрість свідчить: на старому багажі далеко не виїдеш.

- Як ви гадаєте, яка коаліція буде створена в завтрашній Верховній Раді?

- Варіанти можуть бути різні. Здавалося б, відповідь лежить на поверхні: помаранчева коаліція – БЮТ і БНУНС. І голосів цілком вистачає – 226 точно є. Але ми вже почули з вуст Ющенка його ідеї про створення широкої коаліції. Принаймні він сказав, що "доручає вести про це переговори та домовлятися...". До чого добалакаються ті, хто вважалися лідерами перегонів, ще не відомо, але прогнозувати можна. Враховуючи те, що ця виборча кампанія будувалася на вождизмі, а не ідеології – тобто, відбувалося змагання осіб, а не програм, де-факто у цих політсил не може бути ідеологічних розбіжностей. І якщо на цьому фоні з'являються інші інтереси – наприклад, економічні, то, можливо, вони зможуть і домовитися... Хто від цього виграє? Тут можна сміливо поставити великий знак питання. Остання виборча кампанія була настільки брудною, стільки було зроблено заяв, що зараз декому буде важко піти на примирення.
Другий варіант широкої коаліції – без БЮТу. Тут теж дуже багато запитань. Подивимося.

- Учасники передвиборної гонки не зупиняючись говорять про використання супротивниками чорного піару, про різного роду фальсифікації, знову загрожують судами аж до визнання результатів виборів недійсними...

- Передусім давайте визначимо саме поняття фальсифікації: це дії або бездіяльність, які призводять до порушень закону про вибори, що зрештою впливає на волевиявлення людей. Але тут відразу ж виникає друге запитання: а хто зацікавлений в цьому? - Той, хто не вірить у перемогу, хто стоїть на межі прохідного 3-відсоткового бар'єру або той, хто реально бореться за владу, яку сьогодні відокремлюють від опозиції лічені відсотки голосів? Звичайно, зацікавлені перш за все активні учасники виборчого процесу.
Технології фальсифікації під час останньої кампанії використовувалися найрізноманітніші, але потрібно зазначити, що зменшилася їх масштабність. Сьогодні істотним чинником впливу на волевиявлення громадян залишається застосування адмінресурсу, і саме це зараз є джерелом більшості фальсифікацій. Той, хто контролює владу і суди, той і має можливість впливати на результат. Про це можна говорити дуже довго. Але найстрашніша, на мій погляд, фальсифікація - це нездійсненні обіцянки політиків - обман своїх виборців. Ось саме тут потрібно шукати причину отримання того або іншого результату, а не кричати на всю країну про фальсифікації.
Особисто мені все це нагадує боротьбу з корупцією – як тільки почали в країні з нею боротися, відразу зросли суми хабарів. Як тільки пішли війною на фальсифікації, з виборчих списків почали зникати цілі будинки, квартали, вулиці. Корупцію не можна перемогти, просто борючись із корупцією. Треба змінювати систему влади. Це ж стосується і фальсифікацій на виборах: боротьба з ними не матиме результату. Перш за все потрібно, щоб усі в країні - від президента до пересічного громадянина - почали дотримуватися закону. Інакше нічого доброго не буде.
Крім того, на мій погляд, у країні необхідно міняти виборчу систему в цілому. Адже існуюча система неефективна, вона не прозора та корупційна вже за своєю суттю. І політикам сьогодні потрібно не звинувачувати одне одного – хто більше фальсифікує, а шукати шляхи зменшення фальсифікацій через певні удосконалення законодавства і проведення справжньої судової реформи.
Щодо заяв окремих політичних сил про визнання виборів недійсними, у нашої партії є тверде рішення, прийняте членами Політбюро СДПУ(О) відповідне звернення до всіх політичних сил – учасників виборчої кампанії: визнати результати виборів – якими б вони не були ("НГ " №39 від 29.09.2007 р. – Ред.). Сьогодні країні потрібні політичний спокій та економічна стабільність.

- Що, на вашу думку, може чекати Україну в перспективі?

- Слід бути готовими до того, що країну навесні наступного року чекають вибори до місцевих рад. І в першу чергу в них зацікавлена знову-таки Юлія Тимошенко, бо вона перемогла в 16 регіонах України (НУНС – в одному, Партія регіонів – в десяти. – Ред.), і вона захоче побудувати під себе владну вертикаль. Той, хто контролюватиме місцеві органи влади, той і закладає майбутній успіх на виборах президентських. Тобто, в політичному плані спокій Україні може тільки снитися.

- СДПУ(О) братиме участь у виборах до місцевих рад?

- Ще раз хочу наголосити: ми не брали участі в дострокових виборах до парламенту, бо вважали і вважаємо їх антиконституційними, незаконними. І ми витримали свою позицію до кінця. Об'єднані соціал-демократи цією позицією не торгували і ніколи не торгуватимуть. Друге – ми вже говорили, що цю паузу ми витримали для підготовки до нових виборів. СДПУ(О) обов'язково братиме участь у виборах до місцевих рад. Сьогодні це має розуміти кожен член партії, і особливо керівники регіональних парторганізацій – від обласних, міських, до районних і первинних організацій. Готуватися до цього потрібно вже сьогодні. Партія повинна бути готова і до президентських виборів 2009-го. Це однозначно.
Враховуючи те, що виборча кампанія не мала програмних ідеологій, і те, що, наприклад одна з лівих партій – СПУ - не пройшла до парламенту, якраз сьогодні настав час для всіх лівих і лівоцентристських сил почати переговорний процес зі створення лівоцентристського руху в країні. І ініціатором цього об'єднання була саме СДПУ(О), ухваливши 17 серпня на ХХІ з'їзді відповідне звернення.


Про проект | Карта сайта | Контактна iнформацiя | Як вступити в СДПУ(О) | Статьи

© Iнтернет-сайт "Соцiал-демократiя в Українi" 2001 - 2010 р.

Зворотній зв'язок: sdpuocom@bigmir.net Прес-центр СДПУ(О): sdpuocom@bigmir.net

При повному або частковому використаннi посилання на www.sdpuo.com обов'язкове.


»