українськарусскийСвобода! Справедливiсть! Солiдарнiсть!
Соцiал-демократична партiя України (об`єднана)
контакти | карта сайту | про проект
Конкурс: Мільйон червоних троянд
Вибори. Регіональний аспект

08.10.07 13:09
Прес-служба, "Наша газета "

Вибори. Регіональний аспект
На Прикарпатті не оцінили націоналістичні ідеї Тягнибока

Однією з найцікавіших тем виборів було прогнозування відсотку голосів виборців, які здобуде Всеукраїнське Об’єднання "Свобода" Олега Тягнибока. Здавалося б, після того, як народ довірив "помаранчевим" партіям створити коаліцію, а це призвело до перевиборів, то альтернативні демократичні сили мали добряче "виїхати" завдяки таким обставинам. Але...

Відверто кажучи, "свободівці" збільшили число своїх прихильників майже у 2 рази: на минулих виборах 26 березня за "Свободу" проголосував 91321 українець, а цього разу вже цей показник перевалив за 175 тисяч виборців. Здавалося б, це, звичайно, успіх, проте, вивчивши ситуацію детальніше, можна зрозуміти, що перемогою такі здобутки "свободівців" вважати важко. Насамперед потрібно зауважити, що на попередніх виборах участь брали в 2 рази більше партій – 45 і серед цієї когорти Тягнибок із командою фінішував 18-м, набравши 0,36%. 2007 року ж участь у виборчих перегонах взяли лише 20 політичних блоків і партій – саме тому менші партії здобули і додаткові голоси.

Для більшого розуміння того, що в Івано-Франківській області виборці цілком зневірилися у "національній демократії" і віддали свої голоси її опонентам – Партії регіонів, потрібно тільки подивитися на результати виборів у Територіальних Виборчих Округах Івано-Франківської області:
ТВО №79 Центр: місто Івано-Франківськ (Івано-Франківськ, Калуш; район Калуський) – тут після 2-х лідерів, що здобули перемогу (БЮТ та НУНС) голоси виборців дісталися не ВО "Свобода", а саме Партії регіонів, що за результатом перевищила прихильників Тягнибока. "Регіонали" здобули 5,19% голосів (9 941 виборців), а націоналістичні ідеї "Свободи" підтримали тільки 4,68% (8 963 виборців). А власне у обласному центрі Прикарпаття агітаційні бригади Тягнибока за рахунок фінансів місцевих підприємців своїми плакатами заклеїли все місто і перевершили навіть НУНС і БЮТ за кількістю своєї поліграфії. Проте, як бачимо, не допомогло. Мабуть, навпаки.
Наступний ТВО №83 Центр: місто Надвірна (Верховинський, Надвірнянський райони). Здавалося б, Верховинський район – місце, де живуть справжні гуцули, і на їх голоси "регіоналам" годі й сподіватися, а Олег Тягнибок, що кілька років тому уславився своїм виступом на горі Яворина, після чого довго судився за вислови про "жидів і москалів", має здобути тут впевнене третє місце.

Та не вдалося – третіми тут теж стали представники Партії регіонів - 2 487 голосів "за" або 2,78%, тоді, як у "Свободи" - 2 294 голосів, тобто 2,57%.
Мабуть, таки починають набридати вже у деяких районах Прикарпаття націоналістичні ідеї, і всім просто хочеться спокою та примирення.


ДОВЕЛИ!
( події у Чернігові)


Хоч як були незадоволені українські виборці достроковими виборами, але, проголосувавши, вони йшли спокійно по домівкам та займалися своїми справами. Складніше було членам виборчих комісій: вони протягом усього дня уважно перевіряли документи виборців, ретельно шукали прізвища в списках (що, враховуючи якість їх складання, було непростим завданням), вибачалися перед тими, хто не знайшов себе у списках, заспокоювали тих, хто виявив у них померлих родичів, надавали відповіді на чисельні та неминучі запитання. Дочекавшись завершення часу, відведеного на волевиявлення, ті ж самі члени виборчкомів підраховували голоси, слідкуючи одне за одним, щоб не було фальсифікацій, сперечалися, голосували, оформляли протоколи, а після цього ще й вистоювали у чергах, щоб здати їх до ОВК. Такий напружений графік роботи протягом майже двох діб витримали не всі. У Чернігові голова 211-ї окружної виборчої комісії Анатолію Лаврентьєву, який представляв Партію регіонів потрапив до лікарні.
Загалом обстановка в зазначеній ОВК напередодні дня всенародного волевиявлення і в день виборів була надзвичайно напруженою. Тут, як і по всій Україні, спостерігалася некомпетентність та неорганізованість членів дільничних виборчих комісій. Їх склад змінювався до самих виборів. Напередодні 30 вересня, пізно увечері, на засідання ОВК для затвердження остаточних змін зібралися не всі члени, внаслідок чого вибори на кількох дільницях комісії розпочали не в повному складі.
У самій ОВК №211 день виборів відзначився надзвичайною подією – бійкою між заступником голови комісії, що представляв "Нашу Україну", та членом комісії від КПУ. Конфлікт виник на підставі підозр одне одного у фальсифікації списків членів дільничних комісій.

Таке навантаження для 70-річного Анатолія Лаврентьєва виявилося надмірним: наприкінці дня всенародного волевиявлення його забрали до лікарню з підозрою на інсульт. Після обстеження лікарі зробили висновок, що в голови ОВК виснаження організму.

Вибори пологам не перешкода
( Рівненська область)

Як на диво, передвиборна активність стала неабияк співзвучною із активністю пологовою.

Принаймні в акушерсько-гінекологічному відділенні Млинівської (Рівненська область) районної центральної лікарні за останній перед виборами тиждень було прийнято майже вдвічі більше пологів, ніж зазвичай.
Така тенденція збереглася і в день виборів, під час якого дві млинівські породіллі встигли як проголосувати, так і народити немовлят. Причому Валентина Бакуніна із села Береги спочатку народила, а потім голосувала, а ось у Наталії Онищук із села Хрупань було навпаки. Втім, як заявляють обидві породіллі, у них є гарна спільність – обоє народили синів вагою понад 3 кілограми 700 грамів.

Коли ж вибори закінчилися, до збільшення чисельності населення в Україні вирішила долучитися Юлія Переходьмо із села Баболоки. Та ще й як – народила сина-богатиря вагою 4 кілограми 500 грамів.

- Загалом, я не вбачаю в активізації пологів якийсь зв'язок із виборами, - стверджує завідувачка акушерсько-гінекологічним відділенням Лілія Ковальова, - тут радше проявляються загальні тенденції. Скажімо, торік за 9 місяців було прийнято 263 пологів, а за цьогорічні три квартали цей показник становить уже 307. Але якщо вже встановлювати якийсь зв'язок пологів із виборами, то я скажу так: від виборів люди завжди очікують змін на краще, а збільшення народжуваності, поява на світ Божий здорових дітей – це і є найголовніша зміна на краще. То ж нехай ця тенденція йде тільки по висхідній.


Результати дострокового волевиявлення на Полтавщині

Глибоко набравши повітря з початком виборчих перегонів, тепер, коли вони відбулися, можемо видихнути. Полтавщина – це один із регіонів, в якому вони пройшли спокійно і чиї протоколи надійшли до ЦВК одними з перших. Але і тут ця виборча кампанія мала свої особливості. Основні політичні гравці опинилися в умовах жорстокого цейтноту і буквально пресингували виборця, а ті зазнали перешкод ще й для волевиявлення. Не проголосувало багато тих, хто був у відрядженнях, від’їздах в особистих справах, тих, хто хотів голосувати вдома, оскільки процедура голосування була затверджена лише напередодні.

Багато негараздів було зі списками виборців. Тих, кому на день виборів виповнилося 18 років, в списках не було. Зате були ті, що померли.
Неготовність була й у виборчих комісіях. Деякі члени комісій відмовлялися працювати, зокрема через низьку оплату. Секретаря однієї з окружних виборчих комісій затримали за підозрою у вимаганні та одержанні хабара в 2000 доларів. Секретар був від компартії, а вимагав у "нашоукраїнця".
За результатами виборів в області перемогу здобув блок Юлії Тимошенко – 37,8% - це на 11% більше, ніж на минулих виборах. Партія регіонів теж додала до минулих результатів 4% - набрала 24,7%. Блок Литвина набрав 4,9%, у комуністів - 6,5%, а от соціалісти набрали вчетверо менше, ніж торік – 3%.


"Роз'яснення" напередодні
(особливості організації народного волевиявлення на Харківщині)

Як повідомив член бюро Харківського міськкому СДПУ(О) Віталій Завгородній, який під час виборів координував від ПР роботу 11 виборчих дільниць, у Харківській області вибори пройшли без істотних порушень законодавства. Проте він поділився з нами цікавими спостереженнями та зауваженнями.

Передусім Віталій зауважив про низьку кваліфікацію та неорганізованість членів дільничних виборчих комісій, що призводило до дрібних порушень, на їх виправлення потрібен був час, а результатом ставали затримки здачі протоколів. Довго здавали протоколи і до окружних виборчих комісій, де збиралися черги, а це спричинило затримки із загальним підрахунком голосів.

Відсутність досвіду роботи у голів дільничних виборчих комісій від НУНС, БЮТ і навіть КПУ, незнання ними виборчого законодавства – а багато хто з них працював у виборчкомах вперше – все це призвело до численних дрібних порушень: на кількох дільницях контрольні талони в урну кинули без печаток, члени однієї з дільничних комісій 175-го виборчого округу видали два бюлетеня в одні руки, на деяких дільницях спостерігачам не видавали копії протоколів. З’ясування та виправлення цих помилок займало немало часу і сил.

Віталій Завгородній вказав на цікавий факт: напередодні виборів, буквально за два дні до всенародного волевиявлення, в місті розповсюджували листівки нібито від Парії регіонів з "роз'ясненнями" змін до виборчого законодавства. Мовляв, щоб проголосувати за ПР, необхідно напроти неї поставити "галочку", а решти учасників виборів – викреслювати. В результаті використання такої "чорної технології" тільки в Орджонікідзенському районі Харкова було зіпсовано близько 1,5% бюлетенів – причому саме прихильників ПР.

Наступний зауважений Віталієм факт – те, що члени дільничних виборчих комісій від БЮТ, використовуючи всі можливості, спеціально затягували підрахунок голосів, щоб результати голосування у східних областях не потрапили вчасно до ЦВК і викликали підозри у фальсифікаціях. Задум спрацював: коли ЦВК почала обнародувати перші результати, лідирував БЮТ, а пізніше, коли пішли протоколи з східних областей, вперед вирвалася ПР. І це використовувалося для звинувачення східних регіонів країни у фальсифікаціях результатів виборів.

Порівняння результатів торішніх парламентських виборів і попередніх результатів дострокових виборів цього року по Харківській області показує, що рейтинг ПР впав на 8%, рейтинг НУНС піднявся на 2-3%, явка виборців в регіоні знизилася на 5-7%. Зростання голосів за НУНС, на думку Віталія, можна вважати підсумком роботи голови облдержадміністрації Арсена Авакова, не виключає він і використання адмінресурсу. Відомий факт, що на одній із закритих дільниць (у в'язниці) проголосували виключно за "помаранчевих". Легко уявити, яку "свободу вибору" мали ув’язнені на цій виборчій дільниці.


Невловимі фальсифікатори
( Події в Кременчуці)

30 вересня, в день виборів представники блоку НУНС у Кременчуці (Полтавська обл.) заявили, що в місті здійснюється масовий підкуп виборців.

"Зловмисники пропонують тим, хто прийшов на виборчу дільницю 100 гривень за голос, відданий за Партію регіонів, – захлинаючись розповідав представник штабу "помаранчевих". – Автомобіль, в якому перебували організатори підкупу, помітили біля однієї з дільниць. Але він сховався, зловити його ми не встигли". У правоохоронних органах заявили, що не знають про підкуп виборців у місті. "Не було у нас жодних заяв! Слава богу, все спокійно", – відповів черговий.

Звичайним підкупом, за словами "нашоукраїнців", їхні опоненти не обмежилися, а спробували прокрутити в місті операцію "Мобілка". Схема така: вам обіцяють заплатити гроші за голос, відданий за список "регіоналів". На підтвердження пропонують сфотографувати свою "галочку".

Після того, як ви надаєте фото- або відеокадри, вам платять гроші. "Після сигналу виборця, якого намагалися підкупити таким чином, ми виїхали на місце і виявили автомобіль з організаторами злочинної акції. Ми поговорили з порушниками, попередили про відповідальність – і автомобіль сховався", – повідомили в Кременчуцькому штабі НУНС. І знову до міліції, як не дивно, ніхто не звертався. Навіть номер і серія таємничого автомобіля укриті мороком...

У прес-службі міської організації Партії регіонів заявили, що "це може бути лише провокацією з боку НУНС". "Зверніть увагу на те, що все це на словах, адже навіть звернень до міліції не було", – зазначили місцеві "регіонами".

Єдиний сигнал, що порушив "спокій" правоохоронних органів Кременчука в день виборів, надійшов із виборчої дільниці №14, де був виявлений пакет "методичних матеріалів для членів ДВК від блоку Юлії Тимошенко". Цей факт перевіряють.

Однак Полтава на дострокових парламентських виборах віддала перевагу леді Ю – її блок набрав тут 37,86% голосів. І недивно - в Полтавській області немало флагманів вітчизняної промисловості, прихильники БЮТу, що перебувають під чуйним керівництвом. "АвтоКрАЗ", Полтавський ГЗК, ВАТ "Кременчугм’ясо", наприклад, контролює "бютівець" Костянтином Жеваго, а, судячи по передвиборних мітингах, на цих підприємствах працюють тільки його однодумці.


Ефективність взаємодії
( Що відбувалось в Криму)

Хід і результати виборів у Криму ми попросили прокоментувати заступника Голови СДПУ(О), секретаря Кримського рескому партії Єфима Фікса, який під час виборчої кампанії працював заступником штабу Партії регіонів у Криму.

- Передусім хочу зазначити, що незважаючи на загальну тенденцію зниження явки виборців по всій Україні, зокрема й в Криму, рівень підтримки Партії регіонів кримчанами зріс: 2006 року "біло-блакитні" здобули 58,1% голосів, на дострокових виборах – 60,98%. Це підтверджує авторитет Партії регіонів на півострові, довіра до неї населення, а також вірність прийнятого об'єднаними соціал-демократами рішення про підтримку на виборах цієї політичної сили.

Друге – минула виборча кампанія показала, що СДПУ(О) і Партія регіонів, незважаючи на різні ідеологічні переконання, зуміли подолати міжпартійні суперечності і об'єднати свої зусилля для досягнення спільного результату.
Наступний момент – взаємодія наших політичних сил дозволяла знайти оптимальні форми агітаційної роботи з населенням і протидіяти брудним виборчим технологіям опонентів.

А з прикладами використання таких технологій ми стикалися дуже часто – таких брудних виборів ми ще не бачили! Було все: і прямий підкуп виборців, і плата за нез'явлення на виборчу дільницю, і фотографування свого бюлетеня з галочкою напроти "потрібного" учасника для подальшої оплати, і дзвінки по мобільному телефону, і розсилка провокаційних СМС з обіцянкою бонусів та багато іншого!

А вже під час підрахунку голосів ми зіткнулися з блокуванням роботи дільничних і територіальних виборчих комісій з боку конкретної політичної сили – БЮТу. Досі (до 4 жовтня. – Ред.) у 1-у та 8-у виборчих округах немає можливості підрахувати голоси, бо члени цих комісій від БЮТу саботують роботу. І тим самим прихильники Юлії Тимошенко ще раз демонструють, що закон для них – вторинний. Головне – результат за будь-яку ціну!

Опозиція судиться. "Регіонали" спокійні
( Інформація з Луганська)

Жителі Луганської області зробили свій більш ніж прогнозований вибір, що не особливо відрізняється від торішнього: за Партію регіонів проголосували 73,52 відсотка виборців, тобто більше за всіх в Україні. За комуністів віддали свої голоси 8,49% виборців, за Блок Юлії Тимошенко – 5,1%. Інші партії набрали в регіоні менш як три відсотки голосів.


Як і слід було очікувати, процес волевиявлення пройшов не зовсім гладесенько-рівнесенько. Щоправда, кошмару торішніх виборів, черг на виборчих дільницях не було. Але плутанина в списках виборців була не меншою, а десь – і більшою. Так, під час передвиборної кампанії в списках було знайдено 435 виборців старших за 100 років.

Є серед них і рекордсмени, яким виповнилося по 114 і 122 роки. Причому, п'ятдесят сім 108-річних виборців народилися в один день – 31 грудня 1899 року і виявилися прописаними на території 102-го та 103-го виборчих округів. Окрім виборців-"довгожителів", члени виборчих комісій знайшли в списках 65 тисяч "двійників". Дехто разом із запрошеннями, адресованими членам сім'ї, отримали і запрошення на ім’я родичів, що померли 2001 року. І таких нісенітниць в області було чимало.

Якщо говорити саме голосування в Луганській області, тут є два протилежних погляди: БЮТу та Партії регіонів. Блок Юлії Тимошенко, за словами начальника обласного штабу Віталія Курило, подав до судів 130 адміністративних позовів за фактами порушень, виявлених членами виборчих комісій і спостерігачами.

Зокрема, за словами Віталія Семеновича, в Алчевську і Ровеньках, штаб Партії регіонів організовував підвезення виборців до дільниць, по дорозі розмовляючи про те, за кого варто голосувати. "Регіонали" пояснили, що просто допомагали дістатися до місця голосування пенсіонерам і людям, що живуть на околиці.

Якщо значна частина позовів, складених БЮТом, стосуються порушень із боку Партії регіонів, то "регіонали" звинувачують у порушеннях представників блоку імені української "залізної леді". На ділянці, що розташовувалася в одному з приміщень Луганського педуніверситету нібито виявили спробу організації "каруселі": вкидання в урни бюлетенів із вже зробленими відмітками і винесення порожніх бюлетенів для того, щоб "свої" люди поставили галочку "де треба" і передали іншим виборцям теж в обмін на порожніх.

Не безплатно, зрозуміло. На тій же ділянці була дівчина, яка чомусь фотографувала свій бюлетень із відміткою. Проте начальник штабу "регіоналів" Олександр Єфремов сказав, що в Луганській області його політична сила від "виборних" позовів утримається. Подано тільки чотири заяви до правоохоронних органів.

Негарний інцидент відбувся в аграрному університеті: спостерігачі від опозиційних політичних сил у чомусь запідозрили присутнього на ділянці заступника декана економічного факультету. На підставі підозр вони привселюдно влаштували огляд вмісту портфеля викладача, де знайшли тільки особисті речі та ділові папери, що жодним чином не компрометували поважану людину.


Про проект | Карта сайта | Контактна iнформацiя | Як вступити в СДПУ(О) | Статьи

© Iнтернет-сайт "Соцiал-демократiя в Українi" 2001 - 2010 р.

Зворотній зв'язок: sdpuocom@bigmir.net Прес-центр СДПУ(О): sdpuocom@bigmir.net

При повному або частковому використаннi посилання на www.sdpuo.com обов'язкове.


»